Bine ati venit pe forumul EasyTech!Daca esti nou inregistreaza-te!


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bine ati venit pe forumul EasyTech!Daca esti nou inregistreaza-te!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

România, în optimile de finală Counter Strike World Cyber Games 2009

2 participanți

In jos

România, în optimile de finală Counter Strike World Cyber Games 2009 Empty România, în optimile de finală Counter Strike World Cyber Games 2009

Mesaj  AdR1anR Vin Noi 13, 2009 4:34 pm

Românii de la The Elder Gods (TeG) s-au calificat în playoff-ul World Cyber Games 2009, care se desfăşoară zilele acestea în oraşul Chengdu, din China. Românii au mers mai departe dintr-o grupă în care erau consideraţi outsideri.

Băieţii de la TeG au făcut cinste României în China

TeG a ajuns în primele 16 echipe ale lumii după ce a câştigat toate cele trei jocuri, (20-10 cu Esq.wind din Coreea de Sud, 17-13 cu K23 din Khazhkstan şi 18-12 cu Simplex din Macedonia).

Mâine dimineată, în „optimile" competiţiei, românii vor întâlni echipa Fnatic, din Suedia, favorita turnelui şi deţinătoarea titlului. În 2008, Fnatic a fost desemnată cea mai bună echipă din lume. După performanţa obţinută în această dimineată, Preduţ Mircea Valentin „PeRRy", căpitanul echipei TeG, a acordat un interviu pentru Libertatea.ro.

Chinezii au făcut o organizare exemplarăLibertatea: PeRRy, în primul rând felicitări! Vă aşteptaţi să treceţi de faza grupelor?
TeG-PeRRy: Mulţumesc! Obiectivul nostru pentru acest concurs a fost să câştigăm grupa. L-am atins şi acum îi întâlnim pe suedezii de la fnatic, campionii mondiali. Va fi un meci extrem de greu, dar sperăm să jucăm la fel de bine şi poate, cu puţin noroc, trecem în faza următoare.

Fiind calificaţi după primele două meciuri, nu era mai uşor să pierdeţi ultima partidă şi să evitaţi fnatic?
Ba da! Noi asta am şi vrut, să îi evităm. Dar grupa lor a fost cu probleme, primele trei echipe fiind la egalitate de puncte. Peste tot, fantic era trecută pe primul loc şi noi am câştigat tocmai ca să îi evităm. Vestea proastă am aflat-o după, altfel...

Cât a durat pregătirea pentru acest concurs?
Câte 5-6 ore pe zi, timp de două săptămâni.

Aveţi pregătit ceva "special" pentru suedezi?
Nu mai avem timp, au mai rămas doar 20 de ore. Vom incerca să dăm totul şi să producem surpriza.

Din punct de vedere al câştigurilor financiare, care este diferenţa dintre voi şi ei?
Cei cinci jucători de la fnatic au salarii cuprinse între 2000 şi 4000 de euro. Noi câştigăm de 10 ori mai puţin, deşi diferenţa de valoare nu este atât de mare. Acolo se implică foarte mult sponsorii. România duce lipsă de sponsori şi de oameni interesaţi să investească în gaming.

Nu vă puteţi transfera la o organizaţie din străinătate?
Am avut o ofertă de la o echipă de afară, dar am preferat să mergem pe o organizaţie românească. Nişte greşeli în organizarea internă ne-au adus în acest stadiu. Oricum, sperăm să obţinem rezultate foarte bune şi vor apărea şi sponsori.

Sala de concurs a fost arhiplinăCât de receptivi sunt chinezii la gaming?
Reacţioneaza incredibil de bine. Avem fani deja, iar Marius este asaltat de admiratoare care sunt îndrăgostite de freza lui. În plus, cred că sunt 10.000 de spectatori la eveniment. Binenţeles, sunt sute de mii pe internet prin HLTV si stream.

Ţara vă place?
Ne-am plimbat şi noi mult, cred că am pozat jumătate din oraş. E o ţară extrem de frumoasă, dar nu ne place mâncarea!

Ce le transmiţi fanilor care vă urmăresc?
Le mulţumim pentru susţinere şi sperăm să nu îi dezamăgim, mai ales că cei mai mulţi se vor trezi mâine dimineaţă, la ora cinci, ca să vadă meciul cu fnatic.

TeG, echipă de start: PeRRy, MARiuS, Darky, Taofik, k1d0r
AdR1anR
AdR1anR
Administrator
Administrator

Mesaje : 72
Data de inscriere : 06/10/2009
Varsta : 33
Localizare : Galati

Sus In jos

România, în optimile de finală Counter Strike World Cyber Games 2009 Empty Jos palaria :)

Mesaj  Sp33d Sam Noi 14, 2009 3:04 pm

Is buni oamenii respect
Sp33d
Sp33d
Administrator
Administrator

Mesaje : 78
Data de inscriere : 03/10/2009
Varsta : 37
Localizare : Galati

https://easytech.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum